Tisková zpráva

Představení vín řady "Reserva"

24. února, 2024

Významný krok

Kdnešnímu dni směřuje naše vinařství více než 5 let, proto je to pro nás zcela zásadní událost. Dnešní den je totiž velmi důležitým milníkem pro B\V vinařství jako takové a my vám hned vysvětlíme proč.V roce 2015 u nás začalo vznikat něco výjimečného a v našich podmínkách velmi neobvyklého. V tento rok jsme se rozhodli realizovat myšlenku „velkých“ vín. Vín, která mají potenciál obstát v čase a možná i celosvětové konkurenci, což je od počátku této cesty náš sen, vize a především cíl.Je rok 2021 a my vám konečně můžeme ukázat výsledek našeho snažení. Dovolte, abychom vám představili klenot našeho vinařství. Klenot, který od nás pro vás dostal tu nejlepší péči, naši exkluzivní řadu vín „RESERVA”.

Myšlenka Reservy

Představu o prémiové řadě jsme měli již od samotného počátku fungování vinařství, nicméně k jejímu naplnění došlo právě až v roce 2015. Díky shodě výjimečného počasí, vyzrálosti hroznů, trpělivosti, riskování ve vinici, nadšení, víry a podpory majitele, dozrála i naše myšlenka. Dokázali jsme totiž vyprodukovat hrozen, který si zasloužil dostat jen tu nejlepší péči. Už tehdy bylo zřejmé, že nám ve sklepě bude zrát něco exkluzivního. Na základě toho padlo zásadní rozhodnutí, investovat do kvalitních francouzských sudů o různé intenzitě pálení.

"Dalším milníkem RESERVY se stal rok 2017, kdy bylo rozhodnuto o nákupu sudů Seguin Moreau o objemu 3000 l pro zrání vybraných bílých vín."

Co je vlastně Reserva

V řadě RESERVA mohou být pouze ta nejlepší vína, která budou vždy školena v těch nejkvalitnějších francouzských dubových sudech. Do sudů musí přicházet víno pouze ze špičkových hroznů. Může se stát, že v daném roce se do této řady nedostane žádné víno, jednoduše proto, že nám počasí nedovolí vypěstovat ty nejkvalitnější hrozny, které jsou hodné prémiové řady.

Přísná selekce

Víno, které má být hodno zařazení do řady RESERVA, musí splňovat hned několik zásadních kritérií. Zejména u červených vín se musí potkat výjimečný rok, co se kvality a vyzrálosti hroznů týče. Aby se takové víno dostalo až k vám, musí v konečném důsledku v průběhu zrání přesvědčit především nás ve vinařství. Pokud si nebudeme vínem jisti, nikdy se v prémiové řadě neobjeví.Ostatně již nyní víme, že privilegium zařadit se do řady RESERVA u červených vín nedostalo a nedostane žádné víno z ročníků 2016, 2017. Našla se mezi nimi vynikající vína, ale usoudili jsme, že kvalitou se nedokážou přiblížit vínům z ročníku 2015.Kvalita nastavena ročníkem 2015 je pro nás nepřekročitelná a vína v dalších ročnících musí být kvalitativně minimálně na stejné úrovni, nebo i vyšší. Můžeme prozradit, že takovým ročníkem je 2018. Na tato vína si budeme muset počkat nejméně do roku 2023.

Nad rámec legislativy

Nad názvem naší prémiové řady jsme přemýšleli dlouhé měsíce, možná i roky. Prodiskutovali jsme spoustu návrhu, ale žádný nevyjadřoval jednoznačnou výjimečnost nové řady jednoduchým a srozumitelným způsobem.Nakonec nás inspirovala legislativa, všechna naše vína v prémiové řadě splňují podmínky pro označení "RESERVA". Takové označení je dle legislativy možné použít pro víno s výjimkou šumivého a perlivého vína, které zrálo nejméně 24 měsíců v dřevěném sudu a následně v láhvi. Z tohoto času, u červeného vína musí zrát v sudu nejméně 12 měsíců a u bílého nebo růžového vína je to pak 6 měsíců.A tady pozor, abychom k vám doručili tu nejvyšší kvalitu, budou naše vína v sudech i na lahvích zrát vždy ještě podstatně déle, než legislativa požaduje. Délku zrání uvádíme vždy na láhvi. Nad rámec toho je pro nás nejdůležitějším parametrem kvalita vína, které dostane „privilegium“ být v sudech školeno.

Vína řady Reserva

Červená vína

Červená vína leží po alkoholovém a jablečno-mléčném kvašení v dřevěných sudech po dobu minimálně 18 měsíců. Dubové dřevo přenáší do vína ušlechtilé taniny. Molekuly barviv a taninů se spojují a dochází ke změně barevného odstínu, ztrácí se hrubost a drsnost tříslovin a zvyšuje se jemnost a sametovost vína. Na červená vína používá B\V vinařství dubové sudy o objemu 225 a 600 litrů s různým stupněm vypálení. Červená vína pak leží v lahvích nejméně 2 roky. Např. V této chvíli zraje v ročník 2015 v lahvích již 3 roky.Pro prémiovou řadu jsme u červených vín vybrali dva typy lahví. Každá lahev v kombinaci s etiketou definuje, co můžete od vína čekat. Samotné etikety vín řady RESERVA jsou velmi minimalistické. Cílem grafického zpracování bylo vyzdvihnout samotné víno a odrůdu. Za všechny ostatní parametry a kvalitu ručíme svým jménem.

„Malá RESERVA“ – lahev Burgunder Tradition opatřena tmavě šedou etiketou.

Do tohoto typu lahví se dostanou všechna vína, která toho budou z našeho pohledu hodna a samozřejmě splní veškerá kritéria, která plynou z již samotného označení „RESERVA“ a také splňují výše zmíněné parametry, týkající se kvality hroznů a jejich vyzrálosti. Odrudová skladba řady „Malá RESERVA“ vychází z tradičních odrůd pro naši oblast. Dříve byla vína z těchto odrůd označována jako tzv. „béčková“ nicméně z dnešního pohledu, ne zcela právem. Typickými představiteli jsou Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, André a Frankovka. Při absolutní výjimečnosti takového vína jsme připraveni některé z těchto odrůd zařadit do řady „Velká RESERVA“. Již teď vám však můžeme prozradit, že v ročníku 2015 jsme v tomto případě zařadili do zmiňované vyšší řady odrůdy NERONET a ještě o takové zařazení soutěžilo ještě jedno další víno, ale vzhledem k našim velmi přísným parametrům nakonec zůstalo těsně před branami.

„Velká RESERVA“ -– lahev Burgunder Sommeliere opatřena černou sametovou etiketou.

Do této láhve se dostanou pouze ta červená vína, která splní výše zmíněné, ale musí mít ještě něco navíc. Víno musí primárně přesvědčit nás ve vinařství, že si zaslouží mít toto privilegium, tedy být právě v této láhvi. Jednoduše zde najdete pouze naše klenoty, tedy ta nejlepší a nejvydařenější červená vína. Jedná o naši nejvyšší a nejprémiovější řadu vín v rámci RESERV. Do této řady budou zařazena zejména vína z tradičních celosvětově uznávaných odrůd. Konkrétně pro ročník 2015 jsou to Pinot Noir a Cabernet Sauvignon. Tuto dvojici doplňuje lokální odrůda Neronet, která v tomto ročníku naplnila všechny kritéria a předpoklady být do řady „Velká RESERVA“ zařazena. Můžeme nadále prozradit, že z ročníku 2015 vás Neronet překvapí hned ve dvou různých přívlastcích.

Výše zmíněné tradiční celosvětově uznávané odrůdy nenajdete nikdy v řadě „Malá RESERVA“. Pokud by víno nesplňovalo námi stanovená kritéria bude zařazeno do naší standardní řady. Vychází to z naší filozofie, že tato vína si zaslouží být pouze v té nejvyšší řadě. Bílá vína Bílá vína řady „RESERVA” procházejí technologickým postupem, který odborníci označují francouzským slovem bâtonnage. Jde o roční promíchávání na jemných kvasničných kalech v dřevěných sudech. Cílem tohoto postupu je zlepšit vlastnosti a charakteristiky vína. Kromě samotné chuti také vůni, barvu, čirost a také zajistit jeho stabilitu a zvýšit životnost. Pravidelně se sleduje postupný vývoj těchto vín a vybrané analytické parametry. Víno leží v klasických dubových sudech určených speciálně pro bílá vína o objemu 3 000 litrů, nebo v sudech o objemu 600 litrů. Po stočení ze sudů se víno lahvuje a nechává ještě nejméně rok ležet.

„Bílá RESERVA“ – lahev Burgunder Tradition opatřena světle šedou etiketou.

První vína ročníku 2017, která jsme pro tuto řadu vybrali jsou Chardonnay, Ryzlink rýnský a Rulandské šedé. Ročníkem 2018 jsou tuto trojici odrůd rozšířili o Ryzlink vlašský a Tramín červený.

Komu jsou vína určena

Vína řady „RESERVA” vyžadují jiný přístup, hlubší zamyšlení a čas, jsou to nepochybně vína složitější. Najdete u nich vždy znatelný projev zrání v dřevěných sudech a klademe u nich důraz na to, aby u nich byla vždy „znát odrůda“. Vína jsou elegantní, komplexně strukturovaná a přímo předurčena ke snoubení s jídlem.

"Vína jsou určená k dlouhodobé archivaci, na jejich uzavření jsou použity ty nejkvalitnější korky, zrají v nejlepších francouzských sudech. Od samotné láhve, etiket, krabiček, záklopek jsme kladli zásadní důraz na to, že se jedná skutečně o nejvyšší řadu našich vín."

Vína z řady RESERVA však nejsou přímou konkurencí naší standardní řady. Stále cítíme velký zájem zákazníků, kteří preferují právě tato vína, která nejsou školena v dřevěných sudech. U standardní řady držíme stále vysokou kvalitu a chceme ji posouvat ještě výše. I tato vína dostávají vždy naši nejlepší péči. Ve standardní řadě očekávejte od našich vín nadále nezaměnitelný odrůdový charakter a typickou ovocnost jak ve vůni, tak i chuti. Vína necháváme dlouho na jemných viničních kalech tak, aby co nejvíce vynikla aromatická plnost vín.

Že už jste o našich Reservách přece jen slyšeli?

Abychom si potvrdili to, s čím jsme do této vize šli, zaslali jsme v roce 2020 některá vybraná vína z řady „RESERVA” do několika mezinárodních soutěží a úspěšně je prezentovali v Salonu vín ČR. Chardonnay RESERVA 2017 bylo dokonce zařazeno mezi 11 nejlepších suchých vín ze soutěží pořádaných federací VINOFED a to v konkurenci více než 31 tisíc vín z celého světa.

Kde si můžete vína koupit

Tato vína budou prodávána výhradně naším prostřednictvím a dále budou nabízena i vybraným restauracím. Nebudou standardně ani ve stálé nabídce našeho e-shopu. Pro ty z Vás, které tato vína osloví chceme v brzké budoucnosti připravit možnost stát se členy našeho klubu a na tomto principu Vám naše RESERVY nabídnout.

Důvodem je naše přesvědčení, že tato vína si zaslouží být prodávána osobně, nejlépe na základě degustací a ochutnávek. Vína řady RESERVA se prostě jen tak neprodávají, podstatou je, aby Vám víno opravdu chutnalo a věříme, že se pro takové víno budete vracet. O kvalitě a hodnotě vín jsme přesvědčeni.

Nicméně našim původním záměrem bylo představit naše vína již v roce 2020 a začít Vám je prezentovat osobně. Bohužel nám tento záměr, z pochopitelných důvodů spojených s pandemií COVID – 19, doposud nevyšel.

Z těchto důvodu jsme se nyní rozhodli Vám naše vína odprezentovat a nabídnout exkluzivně na e-shopu našeho vinařství.

Předchozí článek
Další článek